Elbuktam, és ezért vállalok minden felelősséget és következményt; a múlt éjjel ittas állapotban vitába keveredtem egy hölggyel, a vita a legnagyobb sajnálatomra tettlegességig fajult - ismertette Győrffy Balázs, a Fidesz-KDNP európai uniós képviselője, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke közösségi oldalán. Azt is hozzátette, hogy "elfogadhatatlan és vállalhatatlan, amit tettem. Cselekedetemet rettentően sajnálom. Noha sajnálatos módon nem emlékszem a történtekre, elfogadhatatlan, amit tettem".
Ha a zöld agrárpolitikával leépítjük az európai termelést, csak olyan területekről szerezhetjük be az élelmiszert, ahol fenntarthatatlan módon gazdálkodnak – véli Győrffy Balázs. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke a Portfolio-nak elmondta: a fenntarthatóság alapelveivel az európai gazdák is egyetértenek, de fontos lenne, hogy ezek szakmai alapokon, a realitás talaján állva érvényesüljenek. A társadalmi kompromisszum a klímaváltozás miatt szorongó uniós polgárok és a gazdák között elérhető, ha elfogadjuk, hogy a probléma valós, és annak megoldásában a termelők is érdekeltek, valamint nem ők a folyamat felelősei.
Mind a vadászatra jogosultnak, mind a gazdálkodónak a megfelelő együttműködés az érdeke, a cél, hogy a vadkár a lehető legkisebb mértékű legyen - mondta el az Agrárszektornak Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke. A szakember a Portfolio Agrárszektor 2023 Konferencián jelentette be, hogy a NAK megkezdte egy cég alapítását, amely majd megvásárolja a gazdálkodók jogos vadkárigényeit, illetve segíti őket azok érvényesítésében. Győrffy Balázs elárulta, milyen formában, milyen forrásokból tervezik létrehozni ezt a vállalkozást, de beszélt arról is, hogy reményeket fűznek annak működéséhez. Az Agrárszektor interjúja.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke szerint Ukrajna uniós tagságával az európai, így a magyar mezőgazdaságra nézve bizonyosan drasztikus változások következnének be, hiszen az EU területének mintegy egyharmadával megegyező mezőgazdasági területtel bíró Ukrajna belépése az unióba alapvetően borítaná fel a mostani támogatási és élelmiszerbiztonsági rendszert.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist november 29-i adása, amit a Portfolio Agrárszektor 2023 konferencián rögzítettünk Siófokon. A műsor első részében egyebek mellett arról volt szó, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alapít egy követeléskezelési társaságot, ami a mezőgazdasági termelők helyett érvényesít majd kártérítési igényeket vadgazdálkodási szereplőkkel szemben. A tét hatalmas, a gazdák által elszenvedett, de meg nem térített kár összege évi 18 milliárd forint is lehet. A témáról Győrffy Balázst, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnökét, országgyűlési képviselőt kérdeztük. A műsor második részében is maradtunk az agráriumnál, vendégünk volt Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora, akivel más témák mellett a szektor fenntarthatóságáról beszéltünk, a szakember szerint ugyanis ha az iparág nem kezd el jobban alkalmazkodni a megváltozó klímakörülményekhez, akkor katasztrófával nézhetünk szembe a hazai élelmiszer-termelésben.
Előtérbe kerül a hazai élelmiszer-kereskedelemben az importáru, miután a magas infláció és az árstopok miatt is elfordulnak a kereskedők a magyar beszállítóktól. Mindez azért is fájdalmas Győrffy Balázs NAK-elnök szerint, mert sok vita után az elmúlt években stabilizálódni látszott a magyar beszállítók és a kereskedelmi láncok viszonya. Az Alapvetésben, a Portfolio agráriummal és élelmiszerrel foglalkozó legújabb adásában szó esett az ukrán importnyomásról is, amelynek egyenlőtlen feltételei mellett nem tud győztesen kikerülni a magyar mezőgazdaság a mostani helyzetből.
Az Agrárminisztérium már dolgozik a földadó eltörlését célzó törvényjavaslaton, miután gazdaszervezetek 120 ezer aláírást gyűjtöttek össze a Hódmezővásárhelyen kivetett közteher elleni tiltakozásul.
Tovább folytathatja munkáját Győrffy Balázs a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara élén, mivel megerősítették pozíciójában a NAK ma tartott országos alakuló küldöttgyűlésén, amelyen megválasztották az országos tisztségviselőket.
Múlt héten minden hazai műtrágya-előállítóval tárgyalt, és a magyarországi szükséglet fedezésének mikéntjéről e hét végén várható bejelentés - jelentette ki Nagy István agrárminiszter egy sajtótájékoztatón, amelyen az is kiderült, hogy az agrártárca dolgozik azon, hogy számszerűsítse, mennyi pénzzel károsította meg Bige László, a Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa a magyar gazdákat.
Felbecsülhetetlen kárt okozott a magyar gazdáknak és fogyasztóknak Bige László műtrágyakartellezése - jelentette ki az agrárminiszter vasárnap a Facebook-oldalán.
A gazdaság hajtómotorjai az innovatív megoldások, az agráriumban is így van ez. A szektor fejlesztése és az agrárdigitalizáció elterjedése nélkül nem működhet jól a jövőben a mezőgazdaság. Mindebben az agrár startupoknak is komoly szerepe lehet – hangsúlyozta a Portfolio-nak Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.
Az uniós zöld megállapodás nagyon komoly áremelkedést okozna, amit így nem tudunk támogatni – véli a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke, ráadásul a terv mögött jelen pillanatig semmilyen hatástanulmány nem áll. Az USA agrárminisztériuma viszont már készített egy tanulmányt, amely szerint a Green Deal stratégia végrehajtásával az Európai Unióban az élelmiszerárak 17, de akár 60 százalékkal is emelkednének. Globálisan az ipar és a közlekedési/szállítási szektor után a mezőgazdaság terheli a legjobban a környezetet, azonban az agrárium a többi ágazathoz viszonyítva sokkal alkalmasabb arra, hogy környezetbaráttá váljon. Ehhez viszont Győrffy Balázs szerint arra van szükség, hogy kedvező legyen az ágazat megítélése, a társadalom újra közel kerüljön a mezőgazdasághoz, és hogy a gazdálkodókra is partnerként tekintsenek – amelyet az agrárium-ellenesség jelensége leginkább gátol.
Egyre inkább nő hazánkban az agrár innovációk iránti szakmai érdeklődés. A mezőgazdasági innovációk fejlesztését szorgalmazó programok hatására a különböző agtech projektek száma is megemelkedett; ennek hatására élénkült a befeketítési kedv is.
Az agráradózási törvény jelentősége nem csak az adózási szabályok módosításában áll, ezzel új lendületet adunk a magyar agráriumnak - vélekedett a Portfolio-nak adott interjújában Győrffy Balázs. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke ugyanakkor azt is leszögezte, hogy ezzel nem oldották meg a szektor minden problémáját, más stratégiai kérdéseket is napirendre kell venni, és ilyen az agráröröklés kérdése. Ezzel kapcsolatban annyit árult el az agrárügyi szakember, hogy egy ideje már folyik a műhelymunka, több ország gyakorlatát górcső alá véve. A NAK elnökével a magyar mezőgazdaság 2020-as évét értékelve beszéltünk a koronavírus-járvány hatásairól, a tartós következményeiről, a legfontosabb tanulságairól, a hazai élelmiszerek, áruk magyar boltokban tapasztalható részesedéséről, az online kereskedelem térnyeréséről. Meglátása szerint az agrártermékek piaca tartósan átalakul, nagyobb figyelem szegeződik a nemzeti szintű önellátottságra, ez pedig a hazai exporttörekvésekre is hatással lesz.
A parlament ellenszavazat nélkül fogadta el a családi gazdaságokról szóló törvényjavaslatot, amely Győrffy Balázs szerint a jövőre nézve is szerencsés, kialakult ugyanis egy politikai konszenzus a kérdésben. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke a Portfolio-nak adott interjújában foglalta össze a törvényjavaslatot érintő legfontosabb módosításokat a benyújtáshoz képest, valamint arról is beszélt, hogy mi várható ezek után, valamint a januári hatályba lépést követően.
A következő évtől kedvező irányba változhatnak a hazai mezőgazdasági termelők számára érvényes adószabályok: csökkennek az adóterhek, kibővülnek a kedvezmények, mérséklődnek a bürokratikus terhek, közben fehéredhet az agrárium. A kormány parlamentnek benyújtott törvényjavaslatának indokoltságáról, részleteiről, annak várható következményeiről Győrffy Balázst, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnökét kérdeztük, nem véletlenül: ugyanis a NAK meghatározó szerepet játszott abban, hogy a gazdák életét megkönnyítő javaslatcsomag ilyen formában kerüljön a kormány, majd a parlament elé. A szakember vallja: a törvénymódosításnak köszönhetően egyértelműen javul a magyar mezőgazdaság versenyképessége.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Itt vannak az ismert részletek.
Egy felmérés eredményeit tette közzé az EY.
Több részlet is napvilágot látott.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?